Islamic Muzik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Islamic Muzik

IsLaMiC HiPHoP MuZiK UnderGround FroM Ali AKÇA..

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İSLAMİ MÜZİK HAREKETİNE GENEL BİR BAKIŞ

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

İSLAMİ MÜZİK HAREKETİNE GENEL BİR BAKIŞ Empty
MesajKonu: İSLAMİ MÜZİK HAREKETİNE GENEL BİR BAKIŞ   İSLAMİ MÜZİK HAREKETİNE GENEL BİR BAKIŞ Icon_minitimeÇarş. Eyl. 26, 2007 12:23 pm

Son dönemlerde Amerikadaki müslüman şarkıcıların artışı ve müzik alanında yapılan gelişmeler bir coğunuzun dikkatini çekmistir.Bu durum müzisyenler ve bir grup müslüman tarafından bir çeşit tebliğ hareketi olarak sıfatlandırılırken geri kalanlar bunu İslamın yozlastırılması olarak görüyorlar . Amerikan müzik marketine giren müslüman sanatçılar fikirleri ve vizyonlarına bağlı olarak genelde müslümanlardan oluşan bir dinleyici kitlesine ulaşıyorlar.Türk müslümanlar müzik piyasasındaki ilginç hareketlenmeden en az etkilenen gruplardan birisi.Bunun en önemli sebeplerinden biriside Türkiyedeki müslümanların İngilizce kaynaklara pek rağbet etmemesi.Bununla birlikte bu hareketten yurt dışındaki müzik piyasasını takip eden şirketler sayesinde bizde bir miktar haberdar olduk.Asır Medya sayesinde; Natıve Deen, Sami Yusuf, Yusuf Islam, Zain Bhikha isimlerini tanıdık.

Size biraz Native Deen'den bahsetmek istiyorum.Native Deen islami rap sözleri yazan ve seslendiren bir grup.Albümleri "Deen you know" Asır Medyadan çıktı.İslami hassasiyetlerinden dolayı albumlerinde ve konserlerinde müzik ensturmanları kullanmıyorlar.Native Deen grubu Türkiye'de müslüman gençler arasında yoğun ilgi gördü ve bunun üzerine grup İstanbul'da konserler verdi.Bir kısmımız ilk şaşkınlıkla karşıladık.Hatta tasvip etmeyenlerimizde oldu.Bu islamı müzik hareketi müslüman toplum arasında hızla yayılıyor ve bu duruma karsı hangi safta duracağımıza ya da kendimizin tamamen ayrı bır saf oluşturup olusturmayacağımıza karar vermemiz gerekiyor.Cünkü er ya da geç hızla esen bu rüzgar bizide etkileyecek.

Ben bu konuda iyimser olma taraftarıyım ve bu müzik piyasasındaki hareketlenmenin çok büyük bir ihtiyacı kapatacağını düşünüyorum.Bir çok gence ulaşmayı ve bu mesajı onların diliyle onlara açıklamayı mümkün kılacağını umuyorum.Çünkü şu dönemdeki gencler popüler kültürden beslenerek kendi aralarında kurdukları dil dışındaki tüm lisanları anlamıyorlar.Müslümanların bu alanda fazla yer almasının, onları sosyolojik boyutta olumsuz şekilde etkileyebileceği yönündeki kaygıları anlıyorum.Fakat gençlerin kendi kurdukları dilden kurtulup başka bir dile geçmeleri ve bu reformasyonu sağlayabilmek için şu dönemde böyle çalışmalara ihtiyacımız olduğunu düsünüyorum.

Bu konuda ileride daha uzun bır yazı yazmak istiyorum.Ama önceden hazırlıklı olmak için tepkiyi ölçmek istedim.Bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum.Yorum bırakırsanız sevinirim.

Saygı ve Dua ile...
Smile
https://islamic.hareketforum.net

İSLAMİ MÜZİK HAREKETİNE GENEL BİR BAKIŞ
1 sayfadaki 1 sayfası